/  Sunucu Kuralları

Sunucu Kuralları

Genel Kurallar

Giriş
Spontane Roleplay sunucusu sosyal bir roleplay platformudur. Sunucuda whitelist aldığınız andan itibaren tüm kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız. Spontane Roleplay yönetim ekibi yapılan kural ihlallerinde uygulanacak olan cezai işlemin şekli, süresinin değişkenlik hakkını elinde tutar. Unutmayın ki Spontane platformu Roleplay üzerine kurulmuş bir platformdur. Bu sebeple genel bâbda rol kalitesi düşük ve/veya diğer oyuncuların rollerini etkileyen oyuncular sunucudan uzaklaştırılır. Genelgeçer kavramlarda birkaç kural aşağıda belirtilmiştir.

 • Sunucumuzda +18 yaş kısıtlaması bulunmaktadır.
 • ○○○ Yönetim referansı olan kişilere inisiyatif tanıma hakkını elinde tutar.
 • Sunucuya giriş yapıldığı andan itibaren OOC çıkmak, emote üzerinden OOC söylemlerde bulunmak kesinlikle yasaktır.
 • Hesap paylaşımında bulunmak kesinlikle yasaktır.
 • OOC ticaret kesinlikle yasaktır.
 • Sunucuda WL’si bulunan oyuncuların farklı sunucularda whitelist’li şekilde rol yapması yasaklanmıştır. Oyun etkinliği açık şekilde farklı bir sunucuda rol yapan oyunculara “OOC Reklam” sebebi ile direkt olarak yasaklama işlemi uygulanır.

Ticket / Destek Kuralları
Sunucu kurallarının ihlâlleri durumları için discord sunucumuza ticket sistemi getirilmiştir. Her türlü sorun ve probleminizde ticket sistemini kullanabilirsiniz. Sistemi “Sürekli Roleplay” kavramını unutmadan kullanmalısınız.

 • Sunucuda destek sistemi ticket’lar üzerinden sağlanmaktadır. Discord yetkililerimiz, açtığınız ticket’ın desteklik bir konu olduğuna kanaat getirmeleri durumunda tarafınıza “Destek” Permi iletecektir. Bu perm ile sesli destek odalarına gelerek problemlerinizi o kanal üzerinden dile getirebilir ve kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.
 • Sistem oyunculara adil ve hızlı bir şekilde yardımcı olabilmek adına sunucumuza entegre edilmiştir. Bu sebep ile ticket açmanız gereken durumlarda ve/veya ticket açtıktan sonra yöneticilere özel mesaj atmak yasaktır.
 • Zarar karşılama ve/veya rol hatası durumlarında; durumun meydana geldiği anı kayıt etmelisiniz (yayıncıların yayınları kanıt niteliği taşımaktadır). Buna ek olarak rol içinde alınan ss’ler de kanıt niteliği taşır.

Yayın ve Yayıncı Kuralları
Sunucumuz içerisinde yayın yapan kullanıcılar için kural getirme gereksinimi duyulmuştur.

 • Spontane Roleplay başlığı adı altında açtığınız yayınlarda başka sunucuları kötülemek kesinlikle yasaktır.
 • Yayın yapan veya farklı bir yayında bulunan kişi/kişiler hiçbir şekilde sunucu içinde bulunan kişilere iğneleyici lafta ve/veya hakarette bulunamaz. Bu konu üzerinde tavrımız gayet açık ve nettir. Aynı şekilde yapılan yayınlarda dönecek muhabbetlerden ve moderasyon ekiplerinin hareketlerinden yayıncılar sorumludur.
 • Yayın platformlarının politikalarına aykırı tüm durumlar aynı şekilde sunucumuzda da geçerlidir. (Nigga, virgin, simp, kelimelerinin kullanımının yasak olması gibi.)
 • Yayınlar yönetim için kanıt niteliği taşımaktadır. Şikayetlerde yayınlardan kesitler kullanılabilir. Bu durum tüm oyuncular için geçerlidir.
 • Unutmayın ki yayıncılar rol yaptığı ortamı bir nevi temsil eder. Bu temsilcilik durumu sorumluluklarını beraberinde getirir.
 • Bir bağışçı olarak; araçlarınızı ve/veya mülk, sistemlerinizi oyun içi satabilir, kiralayabilir, devredebilir veya hediye edebilirsiniz. Verilen hakkı kötüye kullanan oyuncular (ooc olarak satış yapma) ve bahsi geçen ticarete dahil olan oyuncular sunucudan kalıcı olarak yasaklanır, mal varlıklarının tümü yönetim tarafından silinir.
 • Sistem üzerinden satın alınan ürünler rolün gidişatına göre kaybedilebilir. OOC olarak alındığı için her zaman kalıcı olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Daha açıklayıcı olmak gerekirse LSPD tarafından işletmenize el konabilir, araçlarınız bağlanabilir vb. (Bağışçı olarak alınan hiçbir ürün oyun içi üstünlük sağlamaz.)

Üslup / Küfür

 • Spontane Roleplay platformunda OOC küfür kesinlikle yasaktır. OOC şekilde küfür eden kullanıcılar direkt olarak sunucudan kalıcı şekilde yasaklanır.
 • Sunucu içerisinde IC olarak küfür kullanımı serbesttir fakat bu duruma belirli filtreler çerçevesinde izin verilmektedir. OOC olarak belirtmeliyiz ki dini ve/veya milli değerlere küfür etmek kesinlikle yasaktır. Harici olarak IC olarak izin verilen küfür durumunun abartılması durumunda yönetim inisiyatif kullanabilir.

ROL KURALLARI

Sunucuda var olan rol kuralları alfabetik sıraya göre sıralanmıştır.

-Araç Kullanım Kuralları
Sistemsel olarak yapabileceğiniz ama rol mantığına aykırı olan durumların tümü sunucumuzda yasaklanmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.
● Şoförün bir oyuncuyu kucağına alıp aracı sürmesi durumu. (Yaralı bir kişi ise arka koltuğa bırakılmış rolü yapılabilir.)
● Motora iki kişiden fazla binilmesi durumu.
● Role uygun durumlar dışında motor ile hastaneye yaralı götürme rolleri. (bileği kesilmiş kişi, sıradan hastalık durumları vb durumlar role uygun durumlardır.)

-Brawl Kuralı
İki veya daha fazla grubun arasında toplu kavga rollerine Brawl adı verilir. Brawl ile ilgili kısıtlamalar ve kurallar aşağıda belirtilmiştir.
● Anlaşmalı brawl rollerinde ateşli silah kullanmak ve can doldurmak (bandaj) yasaklanmıştır.

-Bug Kullanımı / 3.Parti Yazılımlar
Sistemlerin geliştirilmesiyle ortaya çıkabilecek açık/bug durumlarından yararlanmaya çalışmak kesinlikle yasaktır. Sunucuda rastladığınız açıkları bize bildirerek geliştirici ekibimizin açıkları kapamasında yardımcı olabilirsiniz. Açıkları tespit edip yönetime bildiren kullanıcılara ayrıcalıklar verilecektir. Açıklardan yararlanmak gibi; 3. Parti Yazılım, herhangi bir hile yazılımı kullanmak da kesinlikle yasaktır. Bu kurala uymayan kişi/kişiler sunucudan direkt olarak yasaklanır.
● AFK sisteminden etkilenmemek için macro yazılımlar ile belirli sürelerde karakteri hareket ettirmek de bug abuse kapsamında değerlendirilir.

-CK (Character Kill)
Karakterlerin ölümü sadece karakter yöneticisi oyuncuya aittir. Yönetim CK izni hakkını elinde tutar. CK izni belirli roller kapsamında karşı tarafın eline geçebilir. İllegal birliğe katılım vb. Yönetimden izin alınarak yapılacak olan CK rollerinde elinizde geçerli sebeplerin olması ve yönetimin bu konuda ikna edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir oyuncu hiçbir oyuncuyu kafasına göre CK etme hakkına sahip değildir.

-Deathmatch(DM / Gereksiz Agresif Rol)
DM kesinlikle yasaktır. Rol yapmadan sadece silah ile değil yumruk veya birincil silahlar ile karşı tarafa veyahut etrafta bulunanlara saldırma durumu da DM kapsamında incelenir. Bu durum araç için de geçerlidir. Bu kurala uymayan kişi/kişiler yönetim tarafından cezalandırılır veya direkt yasaklanır.

-Dolandırıcılık Kuralı
IC dolandırıcılık rolleri yasak değildir. Yapılan rolün daha önceden planlanmış olması gerekmektedir. Araç vb satışlar yapılırken parayı vermeden kaçmak ve/veya parayı alan taraf için mülkü vermeden kaçmak kesinlikle yasaktır.

-Drive-By Kuralı
Drive-By araç ile giderken hedefe ateş etmek manasına gelir. Drive-By ile ilgili kısıtlamalar ve kurallar aşağıda belirtilmiştir.
⦁ Drive-by sırasında araçtan inilmez.
⦁ Çatışma veya hood baskınlarında drive-by yasaktır.
⦁ Drive-by atıldıktan sonra tekrar dönülüp ikincil bir drive-by girişimi yapmak yasaktır. Bölgede en fazla 10 saniye kalınabilir.
⦁ Aracı süren kişinin ateş etmesi kesinlikle yasaktır.

-Etkinlik Kuralları
⦁ Yönetim tarafından veya yönetim tarafından desteklenen toplu etkinliklere yönelik saldırı girişimi rolleri kesinlikle yasaktır. (Özel izinle rol yapılabilir.) Bu etkinlik bölgelerinde illegal rollere girilemez.
⦁ Genel tüm etkinliklerde (yürüyüş, protesto, düğün, parti vb.) mantığa aykırı, düzen bozan eylemlerde bulunmak kesinlikle yasaktır.
⦁ Klise ve/veya mezarlıklarda yapılan roller etkinlik kapsamında değerlendirilir.
⦁ Etkinliklerde yüksek sesle konuşmak yasaktır. (Fısıltı modu kullanılmalı)

-Fear-RP Kuralı
Unutmayın ki hiçbir karakter ölümsüz değildir.

-Gasp Kuralı
Sunucumuzda gasp rolleri belirli kurallar ile sınırlandırılmıştır.
⦁ Güvenli bölge kapsamındaki alanlarda gasp rollerine girilemez.
⦁ Silah gaspı yapılamaz. (şarjör-mermi gaspı yapılabilir.)
⦁ Para gaspı yapılabilir. (Kişinin atmye götürülerek para çekmesi istenemez.)

-Güvenli Bölge Kuralı
Normal şartlar altında kolluk kuvvetlerinin veya güvenlik görevlilerinin çok olduğu ve kalabalık olan bölgeler güvenli bölge kapsamında ele alınır.
Güvenli bölgelerde yönetimden veya karşılıklı alınan izin haricinde illegal rol yapmak aşağıda belirtilen durum dışında kesinlikle yasaktır. Güvenli bölgeler aşağıda belirtilmiştir.
⦁ Devlet kurumları ve önleri
⦁ Otel içi ve önü
⦁ Galeri içi ve otoparkı, sistemsel işletmeler.
• Legal rol yapan mekanik önleri ve iç kısımları
• İskele, balık tutma alanı ve çevresi
⦁ Meslek bölgeleri (meslek yapan kişiler sistemsel olarak meslek yaptığı sürece güvenli bölge kuralından yararlanmaktadır.
Oyun saati ile 00:00 – 04:00 arasında devlet bölgeleri haricindeki bölgeler güvenli bölge kapsamında değerlendirilmez. Otel içi; bu kurala tabii değildir.

-Haraç Kuralı
Bölgelerde haraç kesme yetkisi yönetim tarafından verilmiş birliklere aittir. Bir başka birlik kendi bölgesinin dışında haraç keser ise yaptırım uygulanır. (Birlikler bölgeleri kendi himayelerine geçirebilir, sistem oyun içerisinde illegal birlikler ile paylaşılacaktır.)

-İkincil Karakter Kuralı
Sunucumuzda var olan karakterinizin yanına ikincil karakterler açmak için başvurabilirsiniz. Bu durum bazı kurallar ile sınırlandırılmıştır ve kurallar aşağıda listelenmiştir.
• LSPD’de rol yapan oyuncular illegal karakter yaratamaz.
• Bir oyuncunun farklı karakterleri hiç bir şekilde bağlantılı olamaz.
• İllegal karaktere sahip oyuncular ikincil karakterleri ile LSPD’ye başvuramaz.
• İllegal karaktere sahip oyuncular ikincil karakterleri ile illegal rol yapamazlar. (Diğer karakterini pasife alır ise yapabilir.)
• Karakterler arası hiç bir şekilde paylaşım (mal,mülk) yapılamaz. Kuralın ihlal edilmesi durumu direkt olarak ban sebebidir.
• İkincil karakter için oluşturulan steam hesabını farklı bir oyuncu ile paylaşmak direkt olarak ban sebebidir.

-İşyeri Kuralı
Sistemsel olarak alınabilen (Galeri, dövmeci, kıyafetçi, aksesuarcı vb) işyerleri ile ilgili kurallar aşağıda listelenmiştir.
• Bug kullanarak kilitli kapılardan geçip içeri girip sistemi kullanmak direkt olarak ban sebebidir.
• Devlet kurumu çalışanlarının işletme sahibi olması yasaktır.

-Kaçırma/Kaçırılma Kuralı
Bir kişinin kaçırılabilmesi ve tutsak edilebilmesi için mantıklı bir sebep olması gerekmektedir. Bu sebeplerin ortadan kalkması durumunda kişi serbest bırakılmalıdır. Aksi halde mağdur eden kişi/kişilere cezai işlem uygulanır.
• Güvenli bölgelerde kaçırma rolü gerçekleştirilemez.
• Gerekli şartlar sağlanmadan omzuna alma/kucaklama sistemi kullanılarak bir kişi kaçırılamaz. (Bug abuse)
• Bir kişi maksimum 1 saat alıkonabilir. (Karşı tarafın izni dahilinde süre uzatılabilir.) Kaçırılan tarafın özel bir sebebi yok ise fear-rp yapmak zorundadır. Yapmadığı takdirde CK izni karşı tarafa verilebilir.
• Eğer kaçırılma rolünde telefon gaspı da yapıldı ise kişinin rolüne devam edebilmesi adına çok ücra noktalarda (şehir/kasabaya uzak) bırakılması ve/veya terk edilmesi yasaktır.
• Bir kişinin tekrar kaçırılması için aradan en az 1 gün geçmelidir.

-Kalıcı Hasar Kuralı
Rol esnasında kullanıcılara kalıcı hasar verilebilmesi için karşı tarafın izin vermesi veya yönetim izni olması gerekmektedir. Fear-RP Kural ihlalinde yönetim direkt olarak CK veya kalıcı hasar izni verebilir. Sebepsiz yere kalıcı hasar vermeye çalışmak mad-rp kapsamında değerlendirilir. Kalıcı hasarı olan kullanıcılar bu duruma göre rol yapmak zorundadır.
• Kısa süreli iyileşmelere tabii durumlar kalıcı hasar izni gerektirmez. (Parmak kırma, bıçak yarası vb)
• Karşı taraftan alınan izin dahilinde bırakılan kalıcı hasar rollerinde hammurabi kanunları (kısasa kısas) geçerli olur. Aynı ortam karşı taraf tarafından yaratılabilir ise aynı kalıcı hasarı bırakma izni otomatik olarak karşıya geçer.
• Kuralın suistimal edilmesi durumu direkt olarak ban sebebidir.

-LSMD / Hastane Rolleri Kuralı
Hastane/yaralı rollerine belirli kurallar getirilmiş olup kurallar aşağıda listelenmiştir.
• LSMD güvenli bölgedir ve LSMD içinde özellikle doktorlara karşı illegal rollere girilemez.
• Doktora başvuran kişiler sadece ağrıyan, kanayan veya şişlik olan bölgenin bilgisini verebilir, rolü force’layarak yönlendiremez.
• Taburcu süresine sadece doktorlar karar verebilir.
• Acil servis alanına sadece hastalar alınır. İçeriye izin dahilinde girilebilir.
• Hastane önüne araç bırakmak kesinlikle yasaktır. (Yan veya alt otopark kullanılabilir.)
• Hastane içerisinde ısrarla küfür ve hakaret etmek yasaktır. Fail-RP kapsamında değerlendirilir.
• Doktorlar karşısındaki kişilerin davranışına göre hasta reddetme hakkına sahiptir. Bu tip durumlarda IC’de şikayetin önü açıktır.
• Herhangi bir kırık veya derin yara rolünde; bir yer alçıya alınmış/dikilmiş/işlem uygulanmış ise doktorun belirlediği süre boyunca bunun rolünün yapılması zorunludur. (Bu süreç kurallara göre işlemektedir. (bkz. yaralı rolü)) Süreç sonunda alçı çıkarttırma/dikiş aldırma rolü yapılmalıdır.

-Maske Kullanımı
Güvenli bölgelerde, aktif rollerde (Lspd, lsmd, otel önü vb) illegal bir gerekçeyle (rag vb.) maske takmak kesinlikle yasaktır. Maskeli dolaşan kişi/kişileri LSPD şüpheli sıfatı ile göz altına alma hakkına sahiptir.

-Mekanik Kuralı
Mekanikler için belirli kurallar getirilmiş ve aşağıda sıralanmıştır.
• Bir mekanikte en fazla 8 çalışan olabilir.
• Araç geliştirme ve modifiye işlemleri en az 15 dakika sürmek zorundadır.
• Haritada gözüken mekaniklerde illegal modifiye kesinlikle yapılamaz.

-Müzik Dinletme Kuralı
Sunucumuzda müzik dinlenilirken “fısıltı” ses düzeyi ayarlanması zorunludur, dışarıya müzik dinletmek yasaktır. Bu kural kişinin şahsi olarak dinlediği müzikler için geçerlidir. Kural olası rol bölgelerinin dışında yapılan grup rollerinde esnetilebilir.

Bu kuraldan ve durumdan ne yazık ki bizler de memnun değiliz ama içeride bulunan yayıncı arkadaşlarımızı korumak adına DMCA telif hakları sebebi ile bu şekilde bir kural eklemeyi uygun gördük. Sizlerden ricamız bu konuda anlayış göstermeniz olacaktır. Yayıncı olan kişilerin sizlerle girdikleri rollerden kaçmalarını istemediğimiz, her iki tarafında “oyuncularımızın ve yayıncılarımızın” rahat etmesi açısından bu kuralı ekleme gereği duyduk.

-Metagaming / Mix
OOC bilgileri IC’ye yansıtmak ve kullanmak manasına gelir. Sunucuda metagame yapmak yasaktır. Bu kurala uymayan kişi/kişiler yönetim tarafından cezalandırılır.

-NON-RP Araç Sürüşü
Araç ile role uygun olmayan, gerçek hayatta yapılması imkansız veya imkansıza yakın hareketleri yapmak yasaktır. Bu kurala uymayan kişi/kişiler yönetim tarafından cezalandırılır.

-NPC Araçları Kullanımı Kuralı
NPC araçları rolsel olarak çalınabilir, kullanılabilir fakat bu durum belirli kurallar ile kısıtlanmıştır.
• NPC arabasına bindiğiniz anda çalıntı olduğunu kabul etmiş sayılırsınız.
• Polisler plakayı sorgulattığında aracın çalıntı olduğunu anlayabilir.
• NPC aracı çaldığınız anda 911 hattına ihbarda bulunmanız gerekmektedir.


-Otel İçi Kuralları
Otel bölgesinin kalabalıklığı ve otel odalarının aynı koordinatlarda olmasından kaynaklı rol kalitesini arttırmak adına alan içerisinde yapılan/yapılacak olan rollere belirli kurallar getirilmiştir. Bu kuralların tümüne uyulması zorunludur.
• Otel odasında sesli sohbet rollerine girmek yasaktır.
• Otel odasında yere eşya bırakmak yasaktır.
• Otel odasında iken farklı virtual worldde olup da aynı anda odada olan birileri olabilir. “Hayalet mi var?” vb rollere girmek, mouse click kullanarak kişilere vurmaya çalışmak vb davranışlar yasaktır.
• Otel iç bölgesinde fısıltı modu dışında konuşmak yasaktır. (Harici durumlarda rolün gidişatına göre ses düzeyi değiştirilebilir.)
• Yukarıda belirtilen durum müzik açanlar için de geçerlidir.

-Üzerinde olan/olmayan Ekipmanlar Kuralı
Gerçekte (sistemsel) üzerinizde yer almayan nesneleri varmışçasına ve/veya üzerinizde yer alan nesneleri yokmuşçasına karşı tarafa yansıtmak yasaktır. Rolleri sistemlerin el verdiği hususlarda bu sistemlere göre yapma zorunluluğu oyuncuya aittir.

-Polis/EMS/Devlet Kurum Kıyafetleri Kuralı
Kıyafet mağazasından veya karakter oluşturma menüsünden alabileceğiniz bütün polis/devlet kıyafetleri yasaklanmıştır. Bu kıyafetler ile sosyal rollere girilmesi yasaktır. Yönetim bu tip durumlarda uygulayacağı cezai işlem hakkını elinde tutar.
• “Police, LSPD, LSPA, PIA, DOA, NOOSE, SHERRIF, FIB, EMS ve benzeri” yazılı bütün kıyafetler yasaktır, sadece polisler ve hastane personelleri giyebilirler.
• Bu kıyafetleri yönetici onaylı olarak sadece rol için giyebilirsiniz.

-PowerGaming
Gerçek hayatta yapılması imkansıza yakın hal ve hareketlerin tümüdür. Tek eliyle bir arabayı kaldırmaya çalışmak vb roller yapmak yasaktır. Bazı örnekleri aşağıda listelenmiştir.
• Acı duyulabilecek durumlarda hiçbir reaksiyon göstermemek.
• Karakterinize karşı yapılan bir eyleme (/me, /do) karşı tepkisiz kalmak veya sürekli negatif tepki vermek.
• Rol esnasında karşı tarafa herhangi bir müdahale veya savunma hakkı vermeyen /me /do belirtmek.

-Revenge Kill & Yaralı Kuralı
Sistemsel olarak ölüm sonrası spawn olduktan sonra sizi öldüren kişi/kişileri bulup öldürmeye çalışma durumudur. Bu durum sunucumuzda kesinlikle yasaktır.
• Sistemsel olarak ölen kişiler yumruk/sopa için en az (OOC) 15 dakika, bıçak vb kesici aletler için en az (OOC) 30 dakika, silah için en az (OOC) 1 saat yaralı rolü zorunluluğu vardır. Bu esnada ağır işler yapma vb rollere girilmesi de kesinlikle yasaktır.
• Bahsi geçen yaralı rolünün dışında silah ile vurulan bir kişi en az (OOC) 1 saat bir çatışmaya katılamaz.
• Bu kuralda bahsi geçen süre doktor inisiyatifinde kısaltılabilir/uzatılabilir. Doktor karakterlerin yetkiyi kötüye kullanması durumunda direkt olarak yasaklama işlemi uygulanır.

-Rol Esnasında Oyundan Çıkma
Rol devam ederken bilerek/isteyerek oyundan çıkmak yasaktır. Bağlantı kopması halinde oyuna tekrar giriş yaptığınızda rolü gerçekleştirdiğiniz kişi ile irtibata geçip kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Yöneticiler; bilerek oyundan çıkma durumunun tespiti halinde rolün akıbetine göre kişi üzerinde işlem uygulayabilir. Bu kurala uymayan kişi/kişiler yönetim tarafından cezalandırılır.

-Sarı Sayfalar Kuralı
Telefonda var olan Sarı Sayfalar uygulamasını amaç dışı kullanmak yasaktır. Kuralları altta listelenmiştir.
• Sadece ilan, iş yeri aktif veya satın alma/arama duyuruları için kullanılmalıdır.
• Mekaniğe adam çağırma, taksi çağırma ve bunun gibi benzeri şeyler için kullanım yasaktır.
• Sarı Sayfalar üzerinden tehdit, şikayet ve öneri gibi postlar atmak yasaktır.
• Sarı Sayfalarda OOC tartışma başlatan kişiler direkt olarak yasaklanır.

-Silah Kullanım Kuralı
• Silah kullanımı sırasında emote zorunluluğu yoktur. (Animasyon desteği eklenmiştir.)
• Silahlar boyutlarına göre gerçekliğe uygun şekilde taşınmalıdır.
• Birebir rollerde ateşli silaha sahip bir kişiye karşı koşarak vurmaya çalışmak, sopa ve/veya bıçak ile saldırmaya çalışmak yasaktır. Karakter böyle bir role girmek istiyorsa karşı tarafa otomatik olarak CK izni verilmiş olur. Silahsız taraf en az 3 kişi ise bu tip rollere karşı tarafa kalıcı hasar izni verilmiş sayılarak girilebilir.

-Soygun Kuralı
Soygun rolleri rehineli veya rehinesiz şekilde yapılabilir.
⦁ Soygunlara dışarıdan müdahale etmek yasaktır.
⦁ Soygunlarda LSPD kapının önünde müdahale edebilir. İçeri özel izin dışında giremez.
⦁ Soygun esnasında içeride rehine olduğu taktirde polis içeri müdahale edemez. Ancak içeride rehine yoksa soyulan yerin önünde, polis direktiflerine uyulmadığı takdirde polisin ateş izni üst rütbeli LSPD personeline aittir.
⦁ Soyulan yerin kapısından sığacak kadar küçük araç ile soyguna gelip aracı içeride saklamak ve o araç ile kaçmak yasaktır.
⦁ Soygun sonunda soyguncular eğer yakalanırsa, soygunda kazandıkları parayı polise teslim etmek zorundadır.
⦁ Soygun yapan şahıslar 1 gün içinde ikinci bir soygun gerçekleştiremez.

-Spam/Flood Kuralı
Oyun içinde sürekli sesli bir şekilde spam/flood yapmak (mikrofondan başkalarının rolünü baltalamak) kesinlikle yasaktır. Bu kurala uymayan kişi/kişiler yönetim tarafından cezalandırılır.

-SS Kuralı
Yapacağınız emotesel rollerin tümünde yönetim tarafından SS istendiğinde gönderilmesi sorumluluğu oyuncuya aittir. (Plaka sökme vb roller)
⦁ Yönetimle paylaşılan ss’lerde herhangi bir oynama tespit edilmesi durumunda perma ban işlemi uygulanır.
⦁ Alınan ss’lerde kırpma işlemi yapılamaz. Saat gözükmesi zorunludur.

-Sürekli Roleplay Kuralı
Sunucuya girildiği andan itibaren roller başlar. Rol esnasında rolden çıkma vb. durumların tümü yasaklanmıştır.

-Şive / Ağız Rolleri
Sunucumuzda yöresel ağız kullanmak yasaktır. Bu ve benzeri roller için yönetimden izin alınması gerekir.
⦁ Bu kural aksan için geçerli değildir. Kullanılan aksanlar rol çeşitliliği kazandırır.

-Tecavüz/Cinsel Taciz Kuralı
Kadın/erkek fark etmeksizin karakterlere karşı yapılacak olan tecavüz-cinsel taciz rolleri yönetim tarafından yasaklanmıştır.

-Türk/Müslüman Rolleri Kuralı
Sunucu içerisinde Türk veya Müslüman karaktere sahip olmak yasak değildir. Bu tip roller yapılırken etnik değerlere dikkat edilmelidir. İmam, tarikat lider, cemaat vb roller yapmak kesinlikle yasaktır.

Twitter & Instagram & Social Kuralı
Bahsi geçen uygulamalar için kurallar açık ve nettir.
• Uygulamalar üzerinden OOC olarak tartışma kesinlikle yasaktır.
• Uygulamalar üzerinde Mix/MG yasaklıdır.
• Uygulamalarda pornografik içerik, yasal olmayan içeriklerin de paylaşımı yasaklıdır.

-Yaralı Rolü/Yardım Çağırma
Sistemsel olarak can barınız sıfırlanıp ardından yardım sinyali gönderirseniz 10 dakika boyunca beklemek zorundasınız.

-Yaş Kuralı
Bir karakter minimum 16 yaşında olabilir.

-Yasaklı Roller / Karakterler
Sunucumuzda bazı roller kesin olarak yasaklanmıştır. Bazıları aşağıda listelenmiştir, benzeri roller yapmak da yasaktır.
• Terörist Rolü
• Dini Lider Rolü
• Ünlü ismi koyma, rolü yapma.
• Seri Katil Rolü
• Deli / Psikolojik Bozukluğa Sahip Karakter Rolü (izin dahilinde yapılabilir)
• Acıya duyarsız karakter yaratmak.

bizleri takip et: