/  İl-legal Birlik Kuralları

İl-legal Birlik Kuralları

Giriş
Genel olarak her karakterin sosyal bir hayatı olmak zorundadır. İllegal birlik üyeleri illegal durumunu gizli tutma zorunluluğuna sahiptir. Sosyal karakterlere sahip olmayan birlikler yönetim tarafından sorgulanmaksızın kapatılır, gerekli durumlarda karakterler DOC tarafından CK edilir.

-Sosyal İllegal Kurallar
⦁ Sarı sayfalardan çetesi ve/veya aile ibaresi geçirmek kesinlikle yasaktır.
⦁ Sarı sayfalar üzerinden illegal paylaşımlar yasaktır.
• Meslek sahipleri online olduklarında sarı sayfalardan paylaşım yapabilirler.

-Genel Birlik Kuralları
⦁ Tanınmış veya custom mafya/çetelerin rolleri yapılamaz. (örnek: Carleone Crime Family, Mara Salvatrucha, Vagos.. vb)
⦁ Terörist grup, dini değerler üzerine kurulu oluşum vb grup/birlik rolleri yapılamaz.
⦁ Birlik kurabilmek için yönetim ile iletişime geçilmek zorundadır.
⦁ Bir birlik minimum 5 maksimum 8 kişi olabilir.
⦁ Birlikteki herhangi bir üyenin yaptığı ihlalden, birlik lideri de sorumlu tutulabilir. Birlik liderlerinin birlik üyelerini bilgilendirmesi ve üye seçimlerinde dikkatli olması gerekir. Her birlik lideri, kendi oluşumunun yöneticisidir.
⦁ Birlik itibar tablosunda %30’lik itibarın üzerinde olan birlikler “Hood Onaylı Birlik”, %55’lik itibarın üzerinde olan birlikler “Onaylı Birlik”, %85’lik itibarın üzerinde olan birlikler “Yüksek Onaylı Birlik” statüsüne girer.
⦁ Birliklerin yaptıkları roller illegal birlik yönetim ekibi tarafından sürekli olarak incelenecek ve gerek ic gerek ooc şekilde kontrol altında tutulacaktır. Verilen görevler ve yapılan roller kapsamında birlikler puan alabilecek/kaybedebilecektir. Bu puan birliklerin genel olarak şehirdeki itibarı olarak görülebilir.
⦁ İki birlik arasındaki savaşın bitmesi halinde birliklerdeki oyuncuların karşı tarafı sürekli tahrik etmesi durumunda birlik liderleri ile konuşulup karakterlerin CK izinleri verilebilir.
⦁ Savaş halindeki birliklerden bir taraf savaşı sonlandırmak isteyip geri çekildiğinde karşı taraf sürekli olarak o birlik üyelerini kaçırma vb rollere tabii tutarsa ilk kuraldaki durum gerçekleştirilebilir. Bu tip rollerde Don of City birliklere farklı roller çıkarmak için sahaya inecektir.
⦁ Mafya birlikleri iki çetenin savaşına sebepsiz şekilde katılamaz. Mafyalar sadece iş yaptırdığı çeteler adına çete birlikleri ile ortak yolu bulmak için toplantı yapabilir. Motor Kulüpleri bu kuralda istisnadır.
⦁ Plansız bir şekilde görüldüğü anda düşman birlik üyesi ile hood alanı dışında sebepsiz yere çatışma başlatmak yasaktır. Sözlü taciz ve kavga rolleri gerçekleştirilebilir. Birlik üyelerinin bir araca binerek şehir içerisinde düşman birlik oluşumunun üyelerini avlanma stilinde yapacağı roller DM kapsamında değerlendirilir, benzeri rollere girişen birlikler yönetim tarafından direkt olarak kapatılır.
⦁ Yönetimin onay verdiği birliklere birlik olmayan gruplar kendi başlarına savaş açamaz.

-Onaylı / Hood Onaylı Birlik Ayrıcalıkları
⦁ Yönetim tarafından yaptıkları roller onaylanan birliklere verilen itibarlar sonucunda birlikler hood onayı/onay alabilir. Bu onaya sahip birlikler diğer birliklere göre daha ayrıcalıklı olur. DOC tarafından varlığı kabul edilmiş birlikler hood onaylı, DOC’un gözünde varlığını kanıtlamış birliklere onaylı birlik diyebiliriz. Hood onaylı ve onaylı birliklere DOC tarafından haftalık maddi destek sağlanır.
⦁ Onaylı birliklerin hood bölgesine herhangi bir onaya sahip olmayan bir birlik tek başına saldırı girişiminde bulunamaz. Yanında onayı ya da hood onayı olan bir birlik olmak zorundadır.
⦁ Hood onaylı birliklerin bölgesine herhangi bir onaya sahip olmayan bir birlik tek başına saldırı girişiminde bulunamaz. Yanında en az bir birlik daha olmalıdır.
⦁ Onaylı birliklerle DOC tarafından belirli durumlarda etkileşim sağlanır ve illegal yapılanma bu birlikler üzerinden aşağıya yayılır.

-LSPD İllegal Etkileşimi
⦁ Polis bir suçluyu kovalarken sebepsiz yere önüne kırmak, kasıtlı hamleler yapmak yasaktır.
⦁ Polis bir suçluyu kovalarken sebepsiz yere peşine takılarak takipte bulunmak yasaktır.
⦁ Polisin herhangi bir yolu trafiğe kapatması halinde sebepsiz yere barikata araçla hasar vererek geçmek, barikatların arasından zorlayarak geçmeye çalışmak yasaktır.
⦁ 911 çağrı hattından sahte ihbar vererek polisi pusuya düşürmek yasaktır.
⦁ Admin izni dışında LSPD’ye ait herhangi bir mekana saldırı düzenlenmesi yasaktır.
⦁ Aktif yüksek dereceli bir rol esnasında (SWAT, Operasyon, Keskin Nişancı, Toplumsal Olaylara Müdahale gibi) belirtilen bölgelere olağan bir durum gibi yaklaşıp yanında beklemek yasaktır.
⦁ İşbaşı halinde bir polis memurunu izinsiz şekilde kaçırmaya çalışmak kesinlikle yasaktır. Memur kaçırmak için net bir delil ve sebebiniz olmalıdır. Bunun için detayları LSPD Yönetimine aktarmanız ve izin almanız gerekmektedir. Bir memuru yalnızca işini yaptığı için kaçıramazsınız.
⦁ İşbaşı halinde bir polis memuru kaçırılıp rehin alınma durumunda kaçıran birlik oyuncularına yakalandıkları durumda rolün gidişatına göre karakter ölümü (CK) veya müebbet işlemi uygulanabilir.
⦁ İllegal birlikler LSPD üyelerine sığınamazlar, yalnızca LSPD memurları tarafından hastane rollerinde ifadeleri isteniyorsa vee/veya sorgu odasında itiraf rollerine girebilirler.
⦁ Onaylı Hood’u olan birliklerin üyeleri LSPD üyelerinden kaçarken hoodlarına sığınmaları durumunda LSPD bölgeye baskın yapabilir.
⦁ LSPD üyeleri onaylı bir hooda girmek istiyorsa en az 4 ekip (8 kişi) olmalılardır.

-Hood Kuralları
⦁ Hood bölgesine yapılan saldırılarda HOOD bölgesinde maksimum 10 dakika durulabilir.
⦁ Hood bölgesine yapılan baskından sonra aynı gün içinde ikinci bir saldırı yapılamaz.
⦁ Bir hooda yapılacak saldırı için baskın atacak birlikte bulunan en az 4 aktif oyuncu ve birlik yetkilisi (5 oyuncu) oyunda bulunmalıdır.
⦁ Hood bölgesinde vurulan oyuncular bölgeden kaçırılamaz.
⦁ Saldıran taraftan bölgede vurulan olursa, arkadaşları tarafından götürülmezse bölge sahibi kişiyi bölgesinde rehin alabilir.
⦁ Hood bölgesine yakın konumlarda bilinçli olarak kamp kurup karşı tarafı hooddan çıkması için veya çatışma başlatması için taciz etmek yasaktır.

-Brawl Kuralı
⦁ Kavga için anlaşılan roller brawl kapsamında değerlendirilir.
⦁ Brawl başladıktan sonra ateşli silah kullanmak yasaktır.
⦁ Brawl esnasında can veya armor yenilemek bug abuse olarak değerlendirilir.

-Drive-By Kuralı
⦁ Drive-By saldıran tarafın camdan sarkarak karşı tarafa ateş etmesidir, bu esnada araçtan inilemez. Bölgede durulamaz, birden fazla kez bölgeden saldırı amaçlı geçilemez.
⦁ Çatışma veya hood baskını sırasında Drive-by yasaktır.
⦁ Aracı süren kişinin ateş etmesi kesinlikle yasaktır.
⦁ Hood bölgelerine drive-by atılabilir. Drive-by atılıp bölgeye girilemez

-Güvenli Bölge Kapsamında Değerlendirilen Alanlarda İllegal Roller
⦁ Şehrin merkezi konumlarında (motel önü, hastane & lspd çevresi gibi) illegal roller yapmak yasaktır.
⦁ Kalabalık bölgelerde (varsayım) alelen illegal rollere girmek yasaktır.
⦁ Çatışmadan kaçıp güvenli bölgelere sığınmak yasaktır.

-Ortak Etkinlik Kuralı / Don Of City Rolleri
⦁ DOC’a bağlı karakterlere saldırı/öldürme girişimi yapılamaz, girişimde bulunan karakterlere CK işlemi uygulanabilir.
⦁ DOC’a bağlı kirli polislere karşı suikast ve öldürme girişimi yapılamaz, girişimde bulunan karakterlere CK işlemi uygulanabilir.
⦁ Sunucu adminleri tarafından belirlenen toplu etkinlik, event rollerinde çatışmak yasaktır. Etkinlik bitişlerine pusu atmak, tuzak kurmak yasaktır.
⦁ DOC, birliklerin IC rollerine direkt veya dolaylı yoldan müdahale edebilir. Bu durumu tüm birlikler ve yetkililerinin OOC olarak kabul ettiği varsayılır.

-Sivil / İllegal Birlik Etkileşimi
⦁ Yönettiğiniz karakter sivil konumdaysa herhangi bir birliğe bağlı değilseniz illegal birlik üyelerine karşı yaptığınız rollere dikkat etmeniz gerekir. Bir birliğin HOOD alanında sivil konumda sorun çıkartmak gibi bir hataya düşerseniz gerekli karşılığı birlik üyeleri verebilir.

-Don of City Rolleri
⦁ Don of City şehrin baronu sayılır ve dokunulmazdır.
⦁ Don of City’e karşı fear-rp zorunluluğu vardır. Bu kuralı önemsemeyen birlikler yönetim tarafından kapatılabilir.
⦁ DOC’a bağlı karakterlere saldırı/öldürme girişimi yapılamaz, girişimde bulunan karakterlere CK işlemi uygulanabilir.
⦁ DOC’a bağlı kirli polislere karşı suikast ve öldürme girişimi yapılamaz, girişimde bulunan karakterlere CK işlemi uygulanabilir.
⦁ DOC, birliklerin IC rollerine direkt veya dolaylı yoldan müdahale edebilir. Bu durumu tüm birlikler ve yetkililerinin OOC olarak kabul ettiği varsayılır.
⦁ DOC tarafından tarafından belirlenen toplu etkinlik, event rollerinde çatışmak yasaktır. Etkinlik bitişlerine pusu atmak, tuzak kurmak yasaktır.

-Birlik Yetkili Hakları
⦁ İllegal bir birliğe dahil olmanız durumunda 24 saatlik süreci doldurmanız halinde birlik lideri CK hakkınıza sahip olur.
⦁ Birlik Yetkilisine karşı aşağılayıcı rol yapmak (üzerine işemek vb.) yasaktır.

-Hood & Baskın Kuralları
⦁ Bir hooda yapılacak saldırı için baskın atacak birlikte bulunan en az 4 aktif oyuncu ve birlik yetkilileri oyunda bulunmalıdır.
⦁ Hood bölgesine yapılan baskından sonra aynı gün içinde ikinci bir saldırı yapılamaz.
⦁ Hood bölgesine yapılan saldırılarda HOOD bölgesinde maksimum 10 dakika durulabilir.
⦁ Hood bölgesinde vurulan oyuncular bölgeden kaçırılamaz, gasp edilemez.
⦁ Hood bölgesi dışında (çete hood’una yakın bir sokak vb) vurulan oyuncular kaçırılabilir, gasp edilebilir.
⦁ Saldıran taraftan bölgede vurulan olursa, arkadaşları tarafından götürülmezse bölge sahibi; kişiyi bölgesinde rehin alabilir, gasp edebilir.
⦁ Hood bölgesine yakın konumlarda bilinçli olarak kamp kurup karşı tarafı hooddan çıkması için veya çatışma başlatması için taciz etmek yasaktır.
⦁ İki birliğin savaşına her iki taraf için sadece fazladan bir birlik dahil olabilir. Birlikler bu konuda birbirlerinden yardım talep ederek düşman birliklere baskı uygulatabilir.

bizleri takip et: