Fivem Roleplay Terimleri

Random Death Match (RDM) Nedir?: Sebebi olmadan veya rolsüz şekilde karşıdaki kişiyi herhangi bir fiziksel güçle öldürmektir. Sunucumuzda böyle bir terimin cezası ağırdır.

Vehicle Death Match (VDM) Nedir?: Araç ile birlikte rolsüz şekilde karşıdaki kişiyi ezmek ve rol yapmamaktır. Yaptıysanız kaza rolünü yapmak zorundasınızdır aksi takdirde cezalandırılırsınız.

Mix / Mixing Nedir?: IC-OOC karıştırmak anlamına gelmektedir, oyun içerisinde yaptığınız rolü dışarıya yansıtıp bilgi aktarmak demektir. Mixing ise rolleri karıştırmaktır, örneğin doktorken polis rolü yaparsanız Mixing kuralını ihlal etmiş olursunuz.

Meta Gaming Nedir?: Oyun dışı öğrendiğimiz bilgileri oyun içi role döküp bununla hareket etmektir, örnek; Oyun dışında öğrendiğimiz bir ismi oyun içinde söylemektir.

Fear Roleplay (Fear RP) Nedir?: Rol esnasında korku rolü yapmaktır, örneğin bir sivilsiniz ve altı kişilik çete ekibi sizden haraç kesmeye çalışıyor. Bu durumda çetelere karşı korku rolü yapıp parayı vermelisiniz.

New Life Rule (NLR) Nedir?: Öldüğünüzde hayatınızı unutup başka bir karakter hikayesi ile devam etmektir. Normal vurulduğunuzda ölmüş olmazsınız, E tuşuna basıp hastaneye sevkinizi sağlayabilirsiniz fakat rolle kurtulamazsanız CK’nız zorunludur.

Combat Log Nedir?: Rol devam ederken oyundan çıkmak anlamına gelir. Genellikle rolden kaçmak anlamına da gelmektedir.

Character Killing (CK) Nedir?: Karakterinizin ölmesidir. Böyle bir durumda NLR kuralını uygulamak zorundasınız.

Revenge Killing (RK) Nedir?: Yaralanıktan ve hastaneye kaldırıldıktan sonra hemen kalkıp sizi yaralayan kişiden intikam alma rolüdür. Bu sunucumuzda yasaktır, sizi yaralayanı yine rol ve mantık çerçevesinde intikam alabilirsiniz.

In Character (IC) Nedir?: Karakter içi anlamına gelir, karakterinizi ilgilendiren ve kapsayan bütün durumları içinde barındırır. Gerçek hayattaki kimliğiniz ile hareket etmek yerine oyundaki karakteriniz ile hareket etmelisiniz.

Out Of Character (OOC) Nedir?: Karakter dışı anlamına gelmektedir, oyun içindeki karakterinizi değil oyun dışındaki benliğinizi temsil eder.

Gun Out Of Ass (GOOA) Nedir?: Çıkartılamayacak noktalardan büyük silah veya normal silah çıkartmak anlamına gelmektedir. Terim anlamıyla birlikte, belden uzun namlulu tüfek çıkartmak.

Power Gaming (PG) Nedir?: Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyun içerisinde yapmaktır, örneğin bir binanın çatısından atlayıp hiçbir şey olmamış gibi devam etmek.

Problok Nedir?: Aracınız ile binanın giriş-çıkışını kapatmak anlamına gelir. Rol dahilinde yapılabilir bir durumdur.

Bunny Hopping Nedir?: Durmadan zıplamak anlamına gelmektedir.

Chicken Running (CR) Nedir?: Kurşunlar size gelirken o telaş ile sağa-sola koşmak veya durmadan zıplayıp mermilerden mantıksız şekilde kaçmaktır. (( O esnada sağa-sola koşmak gerçekte işe yaramayacaktır. ))

Copbait Nedir?: Polise karşı yapılamayacak şeyleri yapmaktır, örnek departman önünde sıfır çizip polislerin kovalamasını sağlamak veya polislere durduk yere hakaret edip kovalamasını sağlamak.

Badcop Nedir?: Kötü Polis anlamına gelmektedir, polisin il-legal rol yapanına denir.

Yorum Bırak

bizleri takip et: